DIAGNOZA JEST SZANSĄ

W Polsce dzieci czekają na diagnozę nawet pół roku lub dłużej. Są również osoby, które otrzymują diagnozę dopiero po 30. roku życia. To się musi zmienić!

Jak wynika z Raportu JiM „Dziecko z autyzmem. Dostęp do diagnozy, terapii i edukacji w Polsce” na diagnozę czeka się zbyt długo – 6 miesięcy, rok, a nawet dłużej. Najnowsze dane, również z Kliniki JiM wskazują, że wciąż wiele jest osób, których specjaliści w ich rodzinnych miejscowościach skierowali na diagnozę dopiero po 30. roku życia. W 2020 r. tylko do Kliniki JiM z całej Polski skierowano na diagnozę w kierunku autyzmu 37 osób dorosłych.

Osoby dorosłe przez wiele lat zmagały się z problemami w swoim życiu, problemami w rodzinie, w pracy i w relacjach z innymi ludźmi. Zmagały się z samotnością i depresją. Nie wiedziały, dlaczego społeczeństwo traktuje je inaczej.

Diagnoza dała im odpowiedź.

Brak diagnozy to również ogromny problem u dzieci. Przed diagnozą rodzice i opiekunowie miesiącami z niepokojem patrzą na ich rozwój, są zagubieni, nie rozumieją, co się dzieje. Odbijają się od specjalisty do specjalisty, szukając przyczyny. Diagnoza pozwala znaleźć im najlepszą, możliwą pomoc dla dziecka. Pomoc, która daje szansę na rozwój. Na większą samodzielność. Diagnoza daje szansę na maksymalne zrealizowanie potencjału każdego dziecka.

Dla każdego dziecka, dla każdej osoby dorosłej, diagnoza to odpowiedź na nurtujące pytania. To punkt wyjścia do lepszego życia.

Więcej informacji na www.jim.org/polskananiebiesko

Fundacja JiM 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *