Niektórych centralnym punktem jest Chrystus – na krzyżu, w grocie czy patrzący na nas z wysoka; kolejne – Maryi Królowej Polski wizerunek zdobi.Przydrożne kapliczki, bo o nich mowa są nie tylko wyrazem wiary, wdzięczności czy pokuty. Stanowią dziedzictwo kulturowe naszych sołectw. Niemi świadkowie historii, drogowskazy i strażnicy moralności. Szczególnego blasku dostają z początkiem maja. Wtedy to całymi rodzinami zbierają się przy nich mieszkańcy najpierw porządkując je i zdobiąc różnobarwnymi wstążkami, po czym spotykają się co dzień na nabożeństwach majowych. Modlitwa i śpiew niosą się po polach, lasach, dolinach zielonych. Figurki, które często mijamy bezrefleksyjnie to cenne zabytki naszej kultury. Wielkie osiągnięcie ludowej sztuki sakralnej wykonywane przez naszych pradziadów. Świadectwo, które po sobie zostawili na rozstajach dróg, jest godnie upamiętniane, co widać po dzisiejszych zdjęciach.