Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – tak brzmi jedno ze starszych polskich przysłów. Czy możemy przejść obojętnie, gdy malutki człowiek z sąsiedniej gminy potrzebuje pomocy? Czy kultura powinna angażować się w akcje charytatywne, czy może powinna pozostać w swoich ścisłych ramach określonych statutem uchwalonym przez Radę Gminy? Według nas nie tylko może się angażować, ale i powinna. Z naszych obserwacji wynika, że nic tak mocno nie integruje ludzi, jak wspólne przedsięwzięcia pomocowe. Razem pieczemy, razem gotujemy, wspólnie tworzymy rękodzieło, wymieniamy się przepisami i doświadczeniami. Są to działania, które wręcz definiują istotę ośrodków kultury w małych miejscowościach. Nawiązujemy współpracę z Kołami Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeniami, parafiami oraz wolontariuszami. Współfinansujemy i promujemy kiermasze, pomagamy w ich organizacji i koordynacji, a przede wszystkim cieszymy się, że możemy w ten sposób pomóc potrzebującym. Za nami są kiermasze dla malutkiej Laury chorej na SMA, kiermasze dla Antosia, dla obrony cywilnej Ukrainy a przed nami… kolejny kiermasz dla Antosia. Jak do tego doszło?

Zaczęliśmy szukać najlepszej opcji leczenia dla Antosia i okazało się, że synek może przejść pełną korektę wady serca w szpitalu w Szwajcarii w Genewie. Otworzyliśmy zbiórkę i dzięki pomocy wspaniałych Darczyńców udało nam się zebrać niemal milion złotych za ratunek dla naszego dziecka!
25 lutego Antek przeszedł operację w Szwajcarii. Operacja się udała, ale wystąpiły komplikacje! Antosiowi zaczęło spadać ciśnienie, lekarze musieli otworzyć ponownie mostek i Antek został podłączony do ECMO. Po kilku dniach udało się go odłączyć, ale lekarze jeszcze przez chwilę walczyli z ciśnieniem.
Na OIOM-ie synek spędził prawie 2 tygodnie, co wygenerowało ogromne koszty. Nie wiadomo, dlaczego spadają mu saturacje jak tylko zostaje odłączony od tlenu. Lekarze próbują znaleźć przyczynę tego i nic, a kolejne badania i specjaliści generują ogromne koszty… Pobyt w szpitalu znacząco się wydłużył i wciąż wydłuża, a my otrzymaliśmy kosztorys na ogromną kwotę! Prawie pół miliona złotych…

Więcej informacji na temat Antosia przeczytacie tutaj.

W związku z planowanym na Niedzielę Palmową (10 kwietnia 2022 r.) kiermaszem, prosimy o Was o pomoc w organizacji kiermaszu ciast dla Antosia. W jednej drużynie grają KGW z Ciemniewa, Chrościc, Sarnowej Góry i Gutkowa oraz Stowarzyszenie Irtealte z Gąsocina, jednak nasz wspólny ambitny plan zakłada, że spotkamy się z Wami przed kościołem w każdej parafii naszej gminy, dlatego zapraszamy serdecznie każdego, kto ma ochotę dołączyć np. piekąc ciasto. Chętnie przyjmiemy również wielkanocne rękodzieło.0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *